• 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15

مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو


 مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو عنوانی است که امروز به آن می‌پردازیم. در طول زمان امکان دارد لپ تاپی که خریداری کرده‌اید با مشکلاتی مواجه شود. خیلی از این مشکلات نرم افزاری هستند که به راحتی برطرف می‌گردد و بعضی از این مشکلات هم سخت افزاری می‌باشند که خدمات پس از فروش یا تکنسین‌های معتبر می‌توانند مشکل را برطرف نمایند. در این مطلب می‌خواهیم درباره مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو صحبت کنیم. لپ تاپ های لنوو هم مثل هر وسیله دیگری امکان دارد در طول زمان دچار مشکل گردد. مشکل در نمایشگر، درگاه‌ها، اسپیکر و کارایی کلی دستگاه و موارد دیگر مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو را شامل می‌شوند. کمپانی لنوو، لپ تاپ با مدل‌های مختلف تولید کرده است. از کروم بوک گرفته تا لپ تاپ های دو در یک و حتی لپ تاپ‌های مخصوص بازی و مخصوص کارهای حرفه‌ای و معمولی. تمام این لپ تاپ ها نسبت به استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود امکان دارد با مشکل مواجه شوند. ما می‌خواهیم به مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو بپردازیم و بررسی کنیم که چطور می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

عملکرد ضعیف لپ تاپ


یکی از مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو این است که امکان دارد کارایی آن‌ها ضعیف شود. به گفته لنوو بعضی از کاربران در طول زمان امکان دارد با مشکلی مثل هنگ کردن لپ تاپ برای مدت طولانی مواجه شوند. در این شرایط سیستم هیچ فرمانی دریافت نمی‌کند. لنوو به این موضوع اشاره کرده که برای برطرف کردن مشکل پیش آمده باید مراحل زیر را دنبال کرد.


سیستم را ری‌استارت کنید: در بیشتر مواقع راه‌اندازی دوباره لپ تاپ مشکل را برطرف می‌کند و باعث می‌گردد که منابع سیستم آزاد شوند تا بتوان با سیستم کار کرد.
به آپدیت‌های جدید توجه نمایید: اگر لپ تاپ شما دارای سیستم عامل ویندوز است، حتما آپدیت‌ها را چک نمایید. همچنین به آپدیت‌هایی که کمپانی لنوو برای محصولات خودش عرضه می‌کند هم توجه نمایید. این آپدیت‌ها خیلی از مشکلات را برطرف می‌کنند.
بررسی نرم افزارهای تازه نصب شده: اگر مشکل کند شدن لپ تاپ و هنگ کردن آن بعد از نصب یک برنامه خاص رخ داد، آن اپلیکیشن را از روی سیستم حذف کنید و بررسی کنید که آیا باز هم مشکل دارید یا خیر. ناگفته نماند که برخی از نرم افزارهای third party هم وجود دارند که می‌توانند فضای خالی روی حافظه داخلی سیستم ایجاد نمایند و حتی بعضی مشکلات کارایی سیستم را هم بر طرف کنند. نرم افزار CCleaner یکی از این برنامه‌ها محسوب می‌شود که سلامت لپ تاپ شما را بررسی می‌کند. این نرم افزار می‌تواند فایل‌های اضافی را از روی سیستم شما حذف نماید و بعضی مشکلات را هم حل خواهد کرد. این نرم افزار ویندوزی است، اما اکستنشن مرورگر کروم آن هم ارائه شده و کاربرانی که کروم بوک دارند می‌توانند از آن استفاده نمایند.

نمایشگر خالی یکی از مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو


از دیگر مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو می‌توانیم به نمایشگر خالی یا Blank Screen اشاره کنیم. برای برطرف کردن این مشکل به یک مرکز معتبر جهت تعمیرات نیاز خواهید داشت. البته در قدم اول می‌توانید برخی اقدامات انجام دهید، شاید مشکل رفع شد، اما اگر مشکل باقی ماند، حتما لپ تاپ را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ لنوو ارجاع دهید.
برای حل کردن مشکل نمایشگر خالی می‌توانید مراحل زیر را طی کنید.
دکمه‌های Windows، CTRL، Shift و B را با یکدیگر فشار دهید. این کار باعث می‌گردد که صفحه نمایش ری استارت شود.
بعضی وقت‌ها وسایلی مثل ماوس و میکروفن و چیزهای دیگر می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند. این وسیله‌ها را از لپ تاپ جدا کنید، شاید مشکل برطرف شد.
ریست سخت افزاری را امتحان نمایید. باید در ابتدا لپ تاپ را خاموش کنید و سپس باتری را از آن خارج کنید. به مدت ۶۰ ثانیه منتظر بمانید و بعد از آن باتری را داخل لپ تاپ بگذارید و سیستم را روشن کنید. شاید مشکل برطرف شود.

مشکل کار نکردن وای فای لپ تاپ لنوو


عدم اتصال وای‌فای لپ ‌تاپ لنوو نیز دلایل فراوانی دارد؛ سیگنال ضعیف و روتر قدیمی یکی از دلایل این عدم اتصال است.

مشکل نمایشگر سیاه لپ تاپ لنوو


از دیگر مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو صفحه سیاه لپ تاپ است که معمولا در صورت خرابی لوازم الکترونیکی لپ تاپ رخ می‌دهد. در برخی موارد ایرادات نرم‌افزاری نیز می‌تواند دلیل سیاه بودن صفحه نمایش لپ‌ تاپ لنوو باشد. در هر صورت، ایراد چه سخت‌افزاری باشد و چه نرم‌افزاری، باید در سریعترین زمان آن را به یک مرکز تخصصی تعمیرات لپ‌ تاپ لنوو برده و نسبت به حل مشکل آن اقدام نمایید.
یکی از رایج‌ترین دلایل نمایشگر سیاه لپ ‌تاپ لنوو آسیبی است که گرما به آن وارد می‌کند. گرما زمانی به لپ‌ تاپ شما آسیب می‌رساند که برای طولانی مدت بدون فن از سیستم استفاده کنید. دلیل دیگر نشت مایع یا آداپتور برق خراب است.

خرابی میکروفن یکی از مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو


از علت‌های کار نکردن میکروفن می‌توانیم به خاموش بودن میکروفن و یا ندادن دسترسی به نرم افزار میکروفن اشاره کرد. شاید درایور میکروفن با مشکل مواجه شده است و یا این که شاید با آسیب سخت افزاری روبه‌رو شده است.

خرابی اسپیکر از مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو


در ابتدا بررسی کنید که اسپیکر میوت نباشد. برای بررسی خروجی صدای لپ تاپ از هدفون کمک بگیرید. اگر با هدفون صدا داشتید، به احتمال زیاد لپ تاپ با مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری روبه‌رو شده که بلندگوها صدا ندارند. چک کنید که خروجی صدا در چه حالی قرار دارد. گاهی اوقات امکان دارد خروجی صدا به دستگاهی وصل شده باشد که بلندگو ندارد یا خاموش است. از Troubleshooter کمک بگیرید تا متوجه شوید مشکل صدا در کجاست. این قابلیت یا به شکل خودکار مشکل صدا را برطرف می‌کند، یا به شما راه حل ارائه می‌دهد. درایور صوتی لپ تاپ را آپدیت کنید. گاهی اوقات مشکل قطع شدن صدا به علت قدیمی بودن درایور صدا اتفاق می‌افتد. با آپدیت کردن آن این مشکل برطرف می‌گردد. اگر با تمام این کارها باز هم اسپیکرها کار نمی‌کرد، قطعا با مشکل فیزیکی مواجه شده است و باید تعمیر گردد.

حل مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو

در ادامه به برطرف کردن مشکلات رایج لپ تاپ ها می‌پردازیم.

دوربین کار نمی‌کند

در ابتدا مطمئن شوید که دوربین لپ تاپ روشن است. تنظیمات اپلیکیشن که می‌خواهد از دوربین استفاده کند را بررسی نمایید. شاید دوربین درست را انتخاب نکرده‌اید و به همین علت تصویری برای شما نمایش داده نمی‌شود. مشکلات نرم افزاری را برطرف کنید. باید بگوییم که تنها یک برنامه به شکل هم زمان می‌تواند از دوربین استفاده کند. اگر دو برنامه که از دوربین استفاده می‌کنند را باز کنید با مشکل روبه‌رو می‌شوید. تنظیمات حریم شخصی دوربین را چک نمایید. در ویندوز Camera Privacy Settings را سرچ کنید. در منوی باز شده چند دکمه نمایش داده می‌شود. دقت کنید که Allow apps to access your camera روشن باشد. سپس برنامه‌ای که می‌خواهد از دوربین استفاده کند را پیدا کنید و مطمئن شوید که دکمه آن هم روشن است. ری استارت کردن لپ تاپ هم می‌تواند مشکل ایجاد شده برای دوربین را برطرف نمایید. با استفاده از برنامه دوربین ویندوز هم می‌توانید دوربین را بررسی نمایید و ببینید که آیا کار می‌کند یا خیر.

مشکل نصب ویندوز در لپ تاپ لنوو

از آپدیت‌های جدید استفاده کنید، شاید مشکل دوربین برطرف شد. با استفاده از آپدیت‌های ویندوز می‌توانید مشکل دوربین را برطرف کنید. اگر همچنان مشکل باقی ماند، می‌توانید درایور دوربین را به شکل دستی نصب کنید. با مراجعه به سایت لنوو می‌توانید درایور مخصوص دوربین را دانلود و نصب نمایید.

کیبورد لپ تاپ لنوو کار نمی‌کند

یکی دیگر از مشکلات رایج لپ تاپ های لنوو از کار افتادن کیبورد است. در اولین قدم سیستم را ری استارت نمایید، شاید مشکل رفع شد. در قدم بعدی از Troubleshooter ویندوز کمک بگیرید. شاید این مشکل به صورت اتوماتیک رفع شد.

مشکل تاچ پد لپ تاپ لنوو

درایور کیبورد را به روزرسانی کنید. وارد قسمت Device Manager شوید و سپس درایور کیبورد را آپدیت کنید. اگر کیبورد اکسترنال به کامپیوتر وصل کرده‌اید، آن را جدا کنید. شاید کیبورد اکسترنال با کیبورد لپ تاپ با یکدیگر دچار اختلال شده‌اند. کورتانا را غیر فعال کنید. گاهی اوقات کورتانا یا همان دستیار صوتی ویندوز می‌تواند علت از کار افتادن بعضی قطعات شود. حالت گیمینگ ویندوز را خاموش کنید. حالت گیمینگ ویندوز باعث می‌شود که بعضی از دکمه‌های کیبورد در زمان بازی کار نکنند. وارد تنظیمات شوید و این ویژگی را غیر فعال نمایید. گاهی اوقات تمرکز کردن کیبورد می‌تواند مشکل شما را برطرف کند. امکان دارد شیئی داخل کیبورد گیر کرده باشد یا آب روی کیبورد ریخته باشد که باعث کار نکردن کیبورد شده است.

عدم اتصال به وای فای

برای حل مشکل وای‌فای راه‌های زیادی وجود دارد. ابتدا مطمئن شوید که سیگنال وای‌فای در مکانی که لپ‌ تاپ قرار دارد، قوی باشد. سپس بررسی نمایید که چه میزان از عمر روتری که استفاده می‌کنید گذشته و قدیمی شده است یا خیر. روترهای قدیمی سیستم‌عامل و تنظیمات قدیمی دارند که همین امر از اتصال لپ‌ تاپ شما به اینترنت جلوگیری می‌کند. برای رفع این مشکل، سیستم‌عامل روتر را به‌ روز کنید و یک بار آن را دوباره راه‌اندازی نمایید. اگر همچنان مشکل وصل نشدن وجود داشت، زمان آن رسیده که روتر خود را عوض کنید.

اگر با نمایشگر سیاه لپ‌ تاپ رو به رو شدید برای رفع مشکل اقدامات زیر را انجام دهید.
1. مواردی را که امکان دارد باعث ایجاد گرمای بیش از اندازه شود، مثلا کتاب‌ها یا کاغذهای سنگینی را که روی میز کنار لپ ‌تاپ قرار دارند را بردارید.
2. اطمینان حاصل کنید که تهویه لپ ‌تاپ به درستی کار می‌کند. برای این منظور از فن اکسترنال زیر لپ‌ تاپ استفاده نمایید.
3. چک کنید که کابل‌ها، اتصال محکمی داشته باشند تا مشکلی در جریان هوای زیر لپ تاپ ایجاد نکنند.
4. اگر صفحه لپ تاپ لنوو بی‌حرکت مانده باشد، باید کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید. برای انجام این کار، دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا سیگنال مربوطه را از سیستم خود مشاهده نماییدو

سخن آخر
لنوو یکی از خوش‌نام‌ترین شرکت‌های تولید کننده لپ تاپ است که علی‌رغم استفاده از سخت‌افزار قدرتمند، این لپ تاپ‌ها را با قیمت مناسبی نسبت به سایر برندها به فروش می‌رساند. مانند هر لپ تاپ دیگری، لنوو نیز امکان دارد با بعضی از مشکلات رایج سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روبه‌رو گردد. مشکلات شایعی که در این مقاله به آن اشاره شد می‌تواند زنگ هشداری باشد تا هرچه سریع‌تر در شیوه استفاده از لپ تاپ لنوو خود تجدید نظر کنید. بعضی از این مشکلات به راحتی قابل رفع هستند؛ اما برای حل برخی از آن‌ها، لازم است به نمایندگی تخصصی تعمیرات لپ تاپ لنوو مراجعه نمایید.

  • 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15