• 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15

آموزش نحوه بوت لپ تاپ لنوو  

آموزش نحوه بوت لپ تاپ لنوو

هنگامی که رایانه خود را راه اندازی می کنید، می توانید با فشار دادن چند کلید به منوی بوت برسید. کلیدها با توجه به برندهای مختلف لپ تاپ متفاوت هستند. نحوه بوت لپ تاپ لنوو چگونه است و کلید منوی بوت لنوو کدام است؟ این پست به شما می گوید که چگونه وارد منوی بوت لنوو شوید و چگونه لپ تاپ لنوو را بوت کنید.

 

   

آنچه در این مقاله می خوانیم :

 

منوی بوت لنوو چیست؟

منوی بوت لنوو به منوی قابل دسترسی هنگام راه‌اندازی رایانه لنوو اشاره دارد که شامل دستگاه‌های مختلفی مانند سی‌دی، دی‌وی‌دی، درایو فلش USB یا هارد دیسک برای راه‌اندازی می‌شود. حتی با وجود اینکه خود رایانه از قبل دارای یک سیستم در منوی بوت است، همچنان به شما امکان می دهد تا سیستم عامل ها یا برنامه های کاربردی دیگر را بارگیری کنید.

علاوه بر این، هنگام نصب یک سیستم عامل جدید بر روی رایانه شخصی، منوی بوت برای شما بسیار سودمند است، زیرا از آن زمان می توانید یک دستگاه را برای استفاده بر اساس تقاضای خود انتخاب کنید.

 

منوی بوت در مقابل Boot Sequence

آیا منوی بوت و Boot Sequence یکسان است؟ احتمالا نه. منوی بوت به شما این امکان را می دهد تا تصمیم بگیرید که هنگام بوت شدن لپ تاپ از چه دستگاه بوت استفاده کنید. در مورد ترتیب راه‌اندازی، تنظیمی در تنظیمات BIOS است که می‌تواند به دستگاه بگوید که در لیست دستگاه بوت داده شده به چه ترتیبی نگاه کند.

به این معنا که هر بار که کامپیوتر به طور خودکار و بدون تعامل کاربر راه اندازی می شود، دنباله بوت دنبال می شود. اگر مایل به استفاده از گزینه در منوی بوت هستید، باید کلید خاصی را فشار دهید تا به منو برسید و سپس گزینه بوت را انتخاب کنید. اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه وارد منوی بوت لنوو شویم.

نکته: همه رایانه‌های مدرن به شما امکان می‌دهند Boot Sequence را سفارشی کنید. اما باید توجه داشته باشید که همه رایانه های شخصی به شما امکان ورود به منوی بوت را نمی دهند.

 

نحوه ورود به منوی بوت لپ تاپ لنوو

برای ورود به منوی بوت لنوو 2 گزینه دارید. اولین مورد استفاده از دکمه novo است، در حالی که یکی دیگر فشار دادن کلید منوی بوت لنوو است. چطوری انجامش بدهیم؟ می توانید مراحل دقیق را در بخش بعدی مطالعه کنید.

 

 1️⃣ مورد 1: از دکمه Novo استفاده کنید

اگر می خواهید با دکمه novo وارد منوی بوت لنوو شوید، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

  • مرحله 1: دستگاه را خاموش کنید.
  • مرحله 2: سپس دکمه Novo را در رایانه خود فشار دهید تا به منوی دکمه Novo برسید. سپس با فشار دادن کلیدهای جهت دار به گزینه Boot Menu بروید.

نکته: دکمه Novo رایانه را قادر می‌سازد روشن شود و مستقیماً به حالت Boot بروید.

وارد منوی دکمه novo شوید

با این حال، دکمه Novo گاهی اوقات از کار می افتد. چگونه در این زمان وارد منوی بوت لنوو شویم؟ خوب، می توانید راه دیگری را امتحان کنید - کلید منوی بوت لنوو را فشار دهید.

 

2️⃣ مورد 2: از کلید منوی بوت لنوو استفاده کنید

هنگامی که دکمه Novo کار نمی کند، کلید بایوس لپ تاپ لنوو کمک می کند. اغلب برای ورود به منوی بوت در لنوو و سایر برندهای رایانه استفاده می شود. چطوری انجامش بدهم؟ برای دریافت منوی بوت باید کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و F12 (Fn + F12)  را در طول فرآیند بوت فشار دهید.

 

رفع مشکل بوت نشدن لپ تاپ لنوو

در ویندوز 10 یا ویندوز 8/8.1، تنها مدیر بوت ویندوز در منوی بوت رایانه موجود است. با این حال، گاهی اوقات با خطای BOOTMGR is missing یا مشکلات دیگری که باعث راه‌اندازی نشدن رایانه شما می‌شود، مواجه می‌شوید. سپس، نمی توانید وارد منوی بوت شوید. چطور انجام دادن؟ در اینجا، شما 2 گزینه دارید. یکی این است که رایانه خود را از طریق رسانه قابل بوت MiniTool بوت کنید، در حالی که دیگری بوت کردن لپ تاپ لنوو از طریق درایو بازیابی USB است.

هر دو روش به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی مانند درایو فلش  USB یا چیزی شبیه به آن نیاز دارند. از این رو، باید قبل از شروع عملیات زیر، یکی را آماده کنید.

 

1️⃣ گزینه 1: لپ تاپ لنوو را از MiniTool Bootable Media بوت کنید

اگر لپ تاپ لنوو شما به دلایلی غیر قابل بوت می شود، می توانید آن را با کمک رسانه قابل بوت مانند USB/CD/DVD قابل بوت کردن راه اندازی کنید. چگونه یکی را ایجاد کنیم؟ خوب، می توانید آن را خودتان با MiniTool Partition Wizard Pro یا نسخه های پیشرفته تر ایجاد کنید.

توجه: نسخه رایگان MiniTool Partition Wizard از عملکرد ایجاد رسانه قابل بوت پشتیبانی نمی کند. شما می توانید جزئیات را در مقایسه نسخه به دست آورید و سپس یک نسخه مناسب را انتخاب کنید.

پس از دانلود و نصب MiniTool Partition Wizard بر روی رایانه ای که می تواند به درستی اجرا شود، مراحل زیر را دنبال کنید.

🔻مرحله 1: درایو فلش USB خود را به رایانه متصل کنید و سپس MiniTool Partition Wizard را اجرا کنید تا رابط اصلی آن را دریافت کنید.

🔻مرحله 2: روی ویژگی Bootable Media در گوشه سمت راست بالای پنجره کلیک کنید.

🔻مرحله 3: برای ادامه، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. در پنجره MiniTool Media Builder بر روی دکمه Next کلیک کنید.

🔻مرحله 4: در پنجره درخواست شده، USB Flash Disk را انتخاب کنید. اگر درایو حاوی داده باشد، یک پنجره هشدار دریافت خواهید کرد. به شما می گوید که داده های روی دیسک USB در طول فرآیند ایجاد رسانه از بین می روند. اگر از قبل از اطلاعات بک آپ گرفته اید، برای ادامه روی Yes کلیک کنید.

🔻مرحله 5: هنگامی که فرآیند به پایان رسید، روی دکمه Finish کلیک کنید.

🔻مرحله 6: اکنون USB را جدا کرده و سپس آن را به رایانه غیر قابل بوت لنوو خود وصل کنید. سپس آن را به زور ریستارت کنید و سپس وارد تنظیمات بایوس شوید. USB قابل بوت را به عنوان اولین دستگاه بوت تنظیم کنید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

🔻مرحله 7: سپس پنجره زیر را خواهید دید. به سادگی آن را دنبال کنید و سپس به رابط اصلی MiniTool Partition Wizard خواهید رسید.

🔻مرحله 8: اکنون می‌توانید از ویژگی‌های قدرتمند آن مانند بازسازی MBR، تنظیم پارتیشن سیستم به عنوان فعال، و تست سطح برای رفع مشکل غیر قابل بوت کردن رایانه لنوو خود استفاده کنید. از آنجایی که مشکلاتی مانند MBR خراب، پارتیشن غیرفعال سیستم و سایر خطاها می توانند باعث راه اندازی رایانه شخصی شوند.

 

2️⃣ گزینه 2: نحوه بوت كردن لپ تاپ لنوو با فلش

از طرف دیگر، می توانید رایانه خود را با فلش USB نیز بوت کنید. در واقع، درایو بازیابی یک درایو است که توسط ابزار داخلی ویندوز ایجاد شده است که شامل برخی از ابزارهای عیب یابی است. علاوه بر این، می‌تواند برخی از فایل‌های نصب مجدد سیستم را بر اساس رایانه فعلی کپی کند. به شما این امکان را می دهد که در صورت لزوم ویندوز را مجدداً نصب کنید.

با این حال، باید توجه داشته باشید که درایو بازیابی باعث می شود سیستم عامل شما را به وضعیت کارخانه بازگرداند. به این معنی است که داده های خود را از دست خواهید داد و تغییراتی را که در دستگاه ایجاد کرده اید لغو خواهید کرد.

 

اگر آن را ندارید، باید یک درایو بازیابی USB ایجاد کنید. در اینجا مراحل دقیق وجود دارد.

🔻مرحله 1: درایو فلش USB خود را به رایانه لنوو که به درستی کار می کند وصل کنید و سپس کنترل پنل را باز کنید. در پنجره باز شده، برای ادامه روی Recovery کلیک کنید.

🔻مرحله 2: در لیست ابزارهای بازیابی پیشرفته، گزینه ایجاد درایو بازیابی را انتخاب کنید.

🔻مرحله 3: چک باکس پشتیبان‌گیری از فایل‌های سیستم در درایو بازیابی را انتخاب کنید و روی دکمه Next در پنجره درخواست شده کلیک کنید.

توجه: اگر لپ تاپ لنوو شما پارتیشن بازیابی نداشته باشد، کادر انتخاب پشتیبان‌گیری از فایل‌های سیستم در درایو بازیابی خاکستری می‌شود. بنابراین، درایو فقط حاوی ابزارهای بازیابی و تصویر قابل بوت است. این یک تصویر بازیابی نیست که بتواند رایانه شخصی را بازیابی یا تنظیم مجدد کند.

🔻مرحله 4: درایو فلش USB را که آماده کرده اید انتخاب کنید و برای ادامه روی Next کلیک کنید.

نکته: ظرفیت درایو فلش USB در مدل های مختلف کامپیوتر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از رایانه‌های لنوو به درایو برای نگه داشتن درایو بازیابی باید حداقل 16 گیگابایت ظرفیت داشته باشد.

🔻مرحله 5: یک پنجره هشدار دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می دهد تمام اطلاعات درایو حذف می شوند. به طور مشابه، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ داده مهمی در درایو فلش وجود ندارد یا از آن نسخه پشتیبان تهیه شده است. پس از آن روی دکمه Create کلیک کنید.

🔻مرحله 6: سپس درایو بازیابی به طور خودکار ایجاد می شود. کل فرآیند ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. شما باید صبورانه منتظر بمانید و تا زمانی که این روند تمام نشده است آن را متوقف نکنید. پس از اتمام ساخت درایو، روی Finish کلیک کنید.

🔻مرحله 7: فلش USB را از رایانه جدا کنید. می‌توانید از آن برای به‌روزرسانی یا بازنشانی رایانه معیوب لنوو خود استفاده کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید، به خواندن مراحل زیر ادامه دهید.

نکته: قبل از انجام آن عملیات، به شما توصیه می شود از تمام اطلاعات خود در رایانه نسخه پشتیبان تهیه کنید.

🔻مرحله 8: درایو بازیابی USB را وصل کنید و سپس کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. همزمان، کلید F12 را در طول فرآیند راه اندازی فشار دهید. سپس، منوی بوت لنوو ظاهر می شود.

🔻مرحله 9: پس از انتخاب دستگاه بوت، طرح صفحه کلید ویندوز برای شما نمایش داده می شود.

🔻مرحله 10: سپس، گزینه Troubleshoot > Refresh your PC یا Reset your PC را انتخاب کنید و سپس دستورالعمل های روی صفحه را برای تکمیل عملیات دنبال کنید.

 

سخن پایانی

این پست به شما نشان می‌دهد که منوی بوت لپ‌تاپ لنوو چیست، نحوه بوت لپ تاپ لنوو چگونه است، و چگونه کامپیوتر خود را بدون مشکل بوت کنید، وقتی مشکلی در منوی بوت لپ تاپ لنوو وجود دارد. بنابراین، اگر در منوی بوت لنوو با مشکلاتی مواجه شدید، می توانید روش های ارائه شده را امتحان کنید. همچنین می توانید این مراحل را برای مدل های مختلف امتحان کنید. و اگر هنوز نتوانستید این مراحل را انجام بدهید پس لپ تاپ خود را به دست یک متخصص بسپارید. کارشناسان مادر قسمت تعمیر لپ تاپ لنوو در خدمت شما هستند.

 

تنظیمات بایوس لپ تاپ لنوو برای نصب ویندوز

  • بوت لپ تاپ لنوو ideapad 330
  • بوت لپ تاپ لنوو ideapad 130
  • بوت كردن لپ تاپ لنوو ideapad 320
  • بوت كردن لپ تاپ لنوو g580
  • بوت كردن لپ تاپ لنوو g510
  • 02145102
  • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15