• 02145102
 • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15

چرا تبلت لنوو داغ می کند + راه حل  

چرا تبلت لنوو داغ می کند + راه حل

آیا تبلت لنوو شما اخیرا داغ می کند؟ به طوری که گرمای آن بسیار غیر معمول باشد. این مشکل گرمایش ممکن است پایان دستگاه شما نباشد. خبر خوب این است که تقریباً همه این مشکلات را می توان خیلی ساده و با هزینه اندک یا بدون هزینه برطرف کرد! چرا تبلت لنوو داغ میکند ؟ دلایل زیادی وجود دارد که تبلت‌ها و سایر وسایل الکترونیکی داغ می‌شوند، اما اغلب این مشکل را به این صورت می‌بینید:

 • استفاده زیاد و شدید
 • روشنایی صفحه نمایش
 • شارژ بیش از حد
 • کاور تبلت جریان هوا را مسدود می کند
 • سیستم خنک کننده معیوب

گرمای بیش از حد برای مدت زمان طولانی می تواند اثرات مخربی بر تبلت شما داشته باشد. حتی می تواند منجر به نیاز به خرید یک کالای جدید در کل شود. اما اغلب این موضوع چیزی جزئی است، که حتی یک متخصص آماتور یا فردی بدون آموزش فنی می تواند به سادگی انجام دهد! در اینجا نگاهی عمیق‌تر به مشکلات رایجی که دستگاه‌های ما را آزار می‌دهند و کارهایی که می‌توانید در مورد آنها انجام دهید، آورده شده است. فقط مطمئن شوید که مشکل را به سرعت پیدا کرده و برطرف کنید!

 

   

 آنچه در این مقاله می خوانیم :

 

دلایل اصلی داغ شدن تبلت لنوو و نحوه رفع آن

چند موضوع اصلی وجود دارد که هر دلیلی در آن قرار می گیرد:

 • نحوه استفاده از دستگاه
 • مشکل باتری
 • مسئله خنک کننده

در زیر در مورد هر دسته با جزئیات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

چگونه از دستگاه خود استفاده می کنید

استفاده نادرست از دستگاه شما احتمالاً بزرگترین دلیل داغ شدن بیش از حد تقریباً هر الکترونیکی است، خواه تلفن، تبلت یا سیستم بازی های ویدیویی دستی باشد. وسایل الکترونیکی ابزار قدرتمندی هستند، به قدری قدرتمند که ما تقریباً در هر روز از زندگی خود در مقطعی از آنها استفاده می کنیم.

اما در مورد نگهداری از آنها چقدر می دانید؟ اکثر مردم می کنند که این دستگاه ها بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند. اما اگر ابزارها دوام طولانی داشته باشند نیاز به مراقبت دارند. مطالعه دفترچه راهنمای کاربر می تواند به افزایش عمر تبلت شما و نیاز به تعمیر تبلت لنوو را کاهش می دهد.

به‌روزرسانی‌های منظم، راه‌اندازی مجدد، و خاموش‌سازی کمک می‌کنند تا همه چیز برای مدت طولانی‌تری به خوبی اجرا شود.

اما نحوه استفاده از دستگاه شما چگونه باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود؟ آیا موضوع نوعی خرابی داخلی و مکانیکی نیست؟ بیایید به روش‌های رایجی که استفاده نادرست شما می‌تواند باعث مشکلات گرمایشی شود و کلاهی که می‌توانید در مورد آنها انجام دهید، عمیق‌تر نگاه کنیم.

 1. استفاده بیش از حد

استفاده بیش از حد یکی از رایج ترین مشکلات افرادی است که از دستگاه شما برای کارهای تجاری یا مدرسه استفاده می کنند. اجرای چندین برنامه به صورت همزمان و برای مدت زمان طولانی باعث می شود تبلت شما سخت تر از زمانی که یک برنامه یا چندین برنامه را در فواصل زمانی کوتاه اجرا می کردید، کار کند. هرچه تبلت شما سخت‌تر کار کند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند، انرژی بیشتری مصرف می‌کند، داغ‌تر می‌شود.

اغلب مردم حتی متوجه نمی شوند که چندین برنامه را همزمان اجرا می کنند. آیا می دانستید که با زدن دکمه هوم برنامه های شما بسته نمی شود؟ اکثر برنامه ‌ها در پس ‌زمینه اجرا می‌ شوند، گاهی اوقات برای روزها، تا زمانی که به درستی بسته شوند. این به این معنی است که می توانید تمام برنامه هایی را که در هفته گذشته باز کرده اید به صورت 24 ساعته در اختیار داشته باشید! جای تعجب نیست که تبلت شما داغ است. روزها متوالی کار می کند و با قدرت کامل کار می کند!

مطمئن شوید که همه برنامه‌ها را به‌درستی ببندید، وقتی کارتان با آنها تمام شد.  یکی دیگر از روش های خوب بستن برنامه های اخیرا استفاده شده است. اگر این کار را نمی‌کنید، یا نمی‌توانید نحوه انجام این کار را بیابید، برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانید دانلود کنید و به شما کمک می‌کنند برنامه‌ها را درست ببندید.

 1. استفاده فشرده

یکی دیگر از مسائل رایج استفاده فشرده است. اگر شما یک گیمر یا فردی هستید که ویدیوهای زیادی را در تبلت لنوو خود تماشا می کنید، احتمالاً این مشکل است.

بسیاری از ویدیوها و برخی بازی‌ها از گرافیک HD استفاده می‌کنند تا تجربه‌ای واقعی و یا همه‌جانبه را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورند. اما برای اینکه تبلت شما این گرافیک ها را برای شما به ارمغان بیاورد، کار زیادی می طلبد و اگر آنها را برای مدت طولانی اجرا کنید، تقریباً مطمئن هستید که دستگاه خود را بیش از حد داغ می کند.

این بدان معنا نیست که شما نباید این کارها را انجام دهید. تماشای ویدیو و بازی کردن برخی از رایج‌ترین مواردی است که مردم از تبلت‌ها استفاده می‌کنند و دستگاه شما باید بتواند با آن‌ها کار کند. اما مراقب باشید که چه مدت این فعالیت‌های پر انرژی و گرافیکی را بدون وقفه انجام می‌دهید.

 1. روشنایی صفحه نمایش

صفحه نمایش شما منبع بزرگی از گرما برای تبلت شما است و بیش از آن می تواند دستگاه شما را به خودی خود داغ کند. نیمی از تبلت شما صفحه نمایش آن است، بنابراین سلامت صفحه نمایش تبلت شما برای حفظ دستگاه و مدیریت دمای آن مهم است. به خنک تر نگه داشتن آن برای مدت طولانی تری کمک کنید. علاوه بر این، نگاه کردن به صفحه نمایش با روشنایی کامل برای چشمان شما خوب نیست. اگر مصمم به تماشای بی‌نظیر در تبلت خود هستید، کم کردن روشنایی صفحه چیزی است که ممکن است بخواهید برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آن تلاش کنید.

 1. مشکلات باتری

تبلت به عنوان یک وسیله قابل حمل و الکترونیکی است که دارای باتری است. اگر نگوییم باتری تبلت مهم‌ترین بخش تبلت شما، قطعا یکی از مهم ترین ها است. بنابراین، مهم است که نگهداری آن را ادامه دهید و مطمئن شوید که در شرایط کار خوب است. مشکلات باتری رایج هستند و به راحتی قابل حل هستند، زیرا تعویض کامل آن گران نیست، اما همیشه باید مراقب سلامت باتری خود باشید، زیرا می تواند منجر به مشکلات جدی و حتی خطرناک شود. موارد نادری، عمدتاً در تبلت ها، وجود داشته است که در آن باتری واقعاً منفجر شده و به مردم آسیب رسانده است. اما چه چیزی باعث داغ شدن بیش از حد باتری تبلت می‌شود و شما در مورد آن چه می‌کنید؟

* شارژ بیش از حد

شارژ کردن وسایل الکترونیکی ما یکی از ساده ترین کارهایی است که برای نگهداری از آنها انجام می دهیم، اما اکثر مردم در این فرآیند به دستگاه های خود آسیب می رسانند.

به طور معمول، ما تبلت‌های خود را پس از اتمام کار با آن‌ها یا در پایان روز وصل می‌کنیم و در صورت نیاز دوباره یا در آغاز روز بعد، آن‌ها را از برق جدا می‌کنیم. اما عادت تنظیم کردن و فراموش کردن آن در واقع برای تبلت شما مضر است زیرا معمولا باعث شارژ بیش از حد می شود.

شارژ بیش از حد تبلت باعث می‌شود که گرمای بیشتری نسبت به حالت عادی خارج کند و اغلب باتری شما را ضعیف می‌کند. باتری‌هایی که به‌طور مداوم بیش از حد شارژ می‌شوند، شارژهای ضعیف‌تری دارند و سریع‌تر از بین می‌روند، به این معنی که شما بیشتر آنها را شارژ خواهید کرد.

برخی از دستگاه ها دارای قابلیت داخلی در برابر شارژ بیش از حد هستند و هنگامی که برای مدت طولانی در شارژر باقی بمانند، به حالت محافظ باتری می روند. اما چه این ویژگی را داشته باشید چه نداشته باشید، همیشه سعی کنید تبلت خود را پس از اینکه به شارژ کامل رسید از برق بکشید و سپس آن را خاموش کنید. این باعث صرفه جویی در مصرف باتری و همچنین کیفیت باتری می شود

* استفاده از تبلت در هنگام شارژ شدن

یکی دیگر از اشتباهات رایج مردم استفاده از دستگاه شما در هنگام شارژ است.

هیچ کس دوست ندارد منتظر بماند تا دستگاه شارژ شود، و همیشه وقتی باتری کم است بیشتر به آن نیاز دارید تا زمانی که پر است. اما با استفاده از دستگاه خود در حین شارژ شدن، باعث می‌شوید باتری دوبرابر کار کند.

ممکن است فکر کنید که استفاده از تبلت در حین شارژ دقیقاً مشابه استفاده از یک دستگاه سیمی است، که فقط از انرژی پریز استفاده می کنید. اما این طوری نیست.

دستگاه شما طوری ساخته شده است که انرژی را از یک منبع و تنها از یک منبع یعنی باتری آن دریافت کند. وقتی از تبلت خود در حین شارژ شدن استفاده می کنید، باتری شما در حال مصرف انرژی است و سعی می کند انرژی را ذخیره کند، در حالی که به طور همزمان انرژی ارسال می کند.

این یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای از بین بردن باتری، داغ کردن بیش از حد تبلت لنوو و ممکن است منجر به انفجار شود. بنابراین، سعی کنید از استفاده از تبلت یا هر وسیله الکترونیکی واقعاً در حالی که به برق متصل است، خودداری کنید.

* باتری خراب

اگر اجرای این روش‌ها را شروع کرده‌اید و باتری شما هنوز بیش از حد گرم می‌شود، ممکن است برای آن خیلی دیر شده باشد.

شما نمی‌توانید باتری خراب را تعمیر کنید، اما برای اکثر دستگاه‌ها، می‌توانید باتری را تعویض کنید. تعویض باتری تبلت تبلت می‌تواند عمر دستگاه شما را افزایش دهد. و اگر باتری ضعیفی دارید، مطمئن شوید که آن را در اسرع وقت تعویض کنید. باتری قابل تعویض است، اما اگر برای مدت طولانی کنترل نشود، می تواند به بقیه تبلت شما آسیب برساند.

 

 1. مشکلات خنک کننده

برای وسایل الکترونیکی بزرگ، مانند کامپیوترهای رومیزی، این به معنای فن یا سیستم خنک کننده مایع است. یک تبلت برای آن خیلی کوچک است، بنابراین چگونه یک تبلت در وهله اول خنک نگه می شود؟ خوب اولین چیز این است که آنها برای کارایی طراحی شده اند. آنها فقط به اندازه نیاز انرژی مصرف می کنند و در میزان مصرف انرژی محدود هستند.

و دوم این که قاب ها برای کمک به خنک نگه داشتن تبلت طراحی شده اند، به همین دلیل است که بسیاری از قاب های تبلت بسیار نازک هستند تا گرما راحت تر از آن خارج شود. بیشتر کیس ها دارای دریچه های هوای کوچکی هستند که به بیرون راندن هوای گرم و کشیدن هوای خنک تر کمک می کند.

* تهویه

اگر تبلت شما شروع به گرم شدن کرد، ممکن است مشکل جریان هوا داشته باشید. اما چه چیزی باعث آن می شود؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید که این می تواند به دلیل قرار گرفتن تبلت ها در قاب یا کاور می باشد.

اکثر مردم برای محافظت از دستگاه های خود قاب های زیبا می خرند، اما گاهی اوقات می توانند مشکلات بزرگی ایجاد کنند. قاب شما می تواند مانع از خروج گرما شود یا ممکن است دریچه ای را در جایی مسدود کند. سعی کنید تبلت خود را از قاب آن جدا کنید و ببینید آیا رایانه لوحی سریعتر خنک می شود یا خیر.

اطراف لبه های تبلت خود را به دقت بررسی کنید تا ببینید آیا سوراخ های تهویه ای وجود دارد که ممکن است توسط کیس شما پوشانده شده باشد. اگر تبلت شما سریع‌تر خنک می‌شود، یا اگر متوجه سوراخ‌هایی می‌شوید که توسط بدنه پوشانده شده‌اند، مشکل شماست، نه تبلت شما.

برخی از قاب ‌ها از نظر اندازه با برندها، سری‌ها و انواع تبلت‌های مختلف سازگار هستند، اما اگر یک نام تجاری غیرمجاز است یا به‌طور خاص برای دستگاه شما ساخته نشده است، در این صورت خطر مسدود شدن جریان هوا وجود دارد. شما باید یک قاب جدید تهیه کنید، هنگام خرید، مطمئن شوید که یک قاب از برند مناسبی تهیه کرده اید و با دستگاه شما سازگار است (و ترجیحاً برای آن ساخته شده است).

* خنک کننده بد

مشکل گرمایش می تواند نقص سازنده باشد، مشکلی در طراحی خود دستگاه.

در سال 2017 سامسونگ با منفجر شدن گوشی ها مشکل داشت. مشخص شد که مشکل باتری‌های بد است، اما این واقعیت باقی می‌ماند که گاهی اوقات حتی شرکت‌های مورد اعتماد نیز ممکن است مشکل تولید داشته باشند که بر تجربه مشتری تأثیر بگذارد.

اگر فکر می کنید دستگاهی با سیستم خنک کننده معیوب دارید، باید سریعا آن را بررسی کنید. 

 

وقتی تبلت لنوو داغ می شود چه کاری انجام دهید

بنابراین، اگر تبلت لنوو شروع به داغ شدن کرد، نترسید. در اینجا یک چک لیست ساده از کارهایی است که باید انجام دهید تا تبلت لنوو خود را خنک کنید.

مقداری قدرت پردازش را پاک کنید!

تمام برنامه ها و برنامه های غیر ضروری را ببندید و مطمئن شوید که هیچ چیزی در پس زمینه در حال اجرا نیست. این یکی از ساده ترین و شگفت آورترین راه ها برای خنک کردن دستگاه شما است.

به تبلت خود استراحت بدهید!

همیشه روشن بودن تبلت یکی از دلایل داغ کردن آن است، برای اینکه مقداری خنک شود، آن را خاموش کنید و مدتی به آن استراحت دهید.

روشنایی صفحه نمایش را کم کنید

روشنایی صفحه خود را کم کنید؛ مصرف انرژی را کاهش می دهد و فشار روی باتری شما و چشمان شما را نیز کاهش می دهد!

استفاده در جای خنک تر

اگر در یک منطقه گرم هستید، دستگاه شما داغ تر می شود، سعی کنید در صورت امکان آن را در مکانی خنک، قرار دهید و یا از استفاده طولانی مدت در شرایط گرم اجتناب کنید.

آن را از قاب خارج کنید.

چیزی به سادگی یک قاب نامناسب می تواند عامل داغ شدن تبلت شما باشد. وقتی کیس را بیرون می‌کشید، اگر می‌بینید که سوراخ‌های تهویه روی شما پوشانده شده است، مشکل خود را پیدا کرده‌اید.

هرگز از تبلت خود در هنگام شارژ استفاده نکنید!

بی حوصلگی و استفاده از دستگاه در حین شارژ شدن می تواند یکی از بدترین کارهایی باشد که می توانید برای آن انجام دهید. در حالی که تبلت در حال شارژ شدن است، به جز موارد اضطراری، از آن فاصله بگیرید.

مراقب مدت زمان شارژ تبلت خود باشید.

به روال شارژ خود توجه کنید و اگر دستگاهی با محافظ برق ندارید، سعی کنید آن را یک شبه شارژ نکنید. شارژ بیش از حد می تواند بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید به باتری شما آسیب برساند، پس مراقب باشید!

 

 • 02145102
 • شنبه تا چهارشنبه: 8 تا 21 و پنجشنبه: 8 تا 15